Köprübaşı Bağları

Köprübaşı Bağları

Anadolu’nun kadim şarap uygarlıklarından Lidyalıların günümüzden 3 bin yıl önce üzüm bağlarını kurdukları bölgede, antik dönemdeki ismi Hermos olan Gediz Irmağı havzası yakınlarında, Manisa Salihli Köprübaşı mevkiinde 2016 yılında; 650m rakımda yer alan arazimizde, toprağındaki kuvars nedeniyle heryeri ışıl ışıl ışıldayan, çoğu yeri geçmişten bugüne hiç ekilmemiş bakir topraklar ilmek ilmek işlendi ve ekildi. Sıfırdan başlayan bu uzun yolculukta asmalarımız sabırla ve emekle büyüyor.

ÜRÜNLERİMİZ

ÜZÜM: Toplam 280 dekar alanda Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Syrah, Grenache, Tempranillo, Viognier, Macabeo, Narince, Öküzgözü ve Boğazkere üzüm çeşitleriyle Akdeniz’i, Bordeaux’yu, Anadolu ve Mezopotamya’yı buluşturduk.

Ege iklimi ile karasal iklimin buluştuğu ve yaz-kış esen gün yeli rüzgarlarını alan, denizden 650m yükseklikteki eğimli arazimiz, gece gündüz ısı farkının aromatik zenginliğin yüksek olduğu, potansiyeli yüksek ve sürprizlerle dolu bir bağ. Olgunlaşmasını sürdüren asmalarımızın gelecekteki potansiyelini heyecan ile bekliyoruz.

ZEYTİN: Toplam 380 dekar alanda, yağlık zeytin üretimi için, Trilye, Memecik, Girit ve Çekişte türü yağlık zeytin üretimimiz devam ediyor.

LAVANTA: Toplam 60 dekar alanda, hemus türü yağlık lavanta üretimimiz devam ediyor.

ÜRETİM PRENSİBİMİZ: Bağlarımızda düşük verim ve doğaya saygılı bağcılık prensibi ile izlenebilirlik ve güvenilirlik esaslı kontrollü tarımsal üretim yapılmaktadır. Hastalık ve zararlılar ile mücadelede elektronik takip sistemleri yardımı ile erken teşhis ve müdahale yapılmaktadır.

Üzümler (şarabın kalitesini olumsuz etkilememesi için) elle hasat edilmekte ve hasattan hemen sonra uygun işleme sıcaklığına gelene dek soğuk hava depolarımızda işlenmeyi beklemektedir. Sabah erken saatte hasat prensibi ile üzümün işleninceye kadar canlılığını koruması hedeflenmiştir.