Eceabat Bağları

Eceabat Bağları

Gelibolu Yarımadasının kuzey yamaçlarında, İmroz (Gökçeada) ve Saroz Körfezi’ne hakim bir alanda yer alan Çanakkale Eceabat bağlarımız, kendi hikayesi ile 2017 yılında aramıza katıldı.

“90’ların başında bir kaçış planı olarak doğdu Kayalıtepe. Yılların yorgunluğuna inat, hayatı tüm temelsiz kaygılarıyla beraber geride bırakmayı ümit ettik, bunun için çabaladık. Özenle seçtiğimiz Cabernet Sauvignon üzümlerini Gelibolu’nun seçkin toprağı ile küçük bir bağ evinde buluşturduk, bir dediğini iki etmedik. Gel zaman git zaman plan işlemedi, ne hayattan kaçabildik ne de İstanbul’dan. Ama emeklerimiz bir mucizeye sürüklendi ve size büyük bir keyifle eşlik edecek bu eşsiz tad masanıza kadar geldi” diyordu bağın emektar sahipleri yaptıkları şarabı tanıtırken.

Bağlarını çocukları gibi gören sahipleri, çocuklarını kendileri gibi bakacaklarına inandıkları bizlere emanet ettiler. Büyülü bir toprakta, emek ve sevgi ile var edilmiş ve şarap yapmak için yeterli olgunluğa sahip asmaları ile şarap üretme projemizi hızlandıran bu güzel bağa biz de kendi rengimizi katarak, hikayesini sürdürüyoruz.

50m rakımda yer alan arazimizde, başrolde üzüm olmak üzere, zeytin ve hobi için sebze ve meyve yetiştiriciliği yapıyoruz.

ÜRÜNLERİMİZ

ÜZÜM: Toplam 200 dekarlık bir alanda zarif şaraplar üretmek için ideal toprak yapısı olan killi ve tınlı bir toprak yapısında, sadece Cabernet Sauvignon ekili olan bağa, aramıza katıldıktan sonra şarap çeşitliliğini arttırmak için, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot, Malbec ve Karasakız üzüm çeşitlerini de ekledik.

Bir yandan öğleden sonra güneşine, öte yandan serinletici poyraz ve yıldız rüzgarlarına karşı olan bağlarımızda yetiştirilen ve elle hasat yöntemi ile toplanan üzümlerimiz, şaraphanemizde güzel ve keyifli şaraplara dönüşüyor.

ZEYTİN: Toplam 25 dekar alanda yağlık zeytin üretimi için, Trilye ve Arbekina türü zeytin üretimi de sürüyor.

ÜRETİM PRENSİBİMİZ: Bağlarımızda düşük verim ve doğaya saygılı bağcılık prensibi ile izlenebilirlik ve güvenilirlik esaslı kontrollü tarımsal üretim yapılmaktadır. Hastalık ve zararlılar ile mücadelede elektronik takip sistemleri yardımı ile erken teşhis ve müdahale yapılmaktadır.

Üzümler (şarabın kalitesini olumsuz etkilememesi için) elle hasat edilmekte ve hasattan hemen sonra uygun işleme sıcaklığına gelene dek soğuk hava depolarımızda işlenmeyi beklemektedir. Sabah erken saatte hasat prensibi ile üzümün işleninceye kadar canlılığını koruması hedeflenmiştir.